Przedstawiamy Państwu fragmenty publikacji „Na ścieżkach pamięci”, która powstała w związku z jubileuszem Szkoły w Gnieszowicach.
Szkoły stworzonej ze społeczno-patriotycznej potrzeby, powstałej z odruchu serca i z konieczności odbudowywania polskości w trudnym czasie dla naszego narodu.
W naszym życiu są takie miejsca jak rodzinne strony, dom, kościół, szkoła, z którymi jest związana na zawsze pamięć chwil zarówno bolesnych jak i najpiękniejszych. Gnieszowice, maleńka wieś pochylona nad Koprzywianką, wśród lessowych wąwozów, lasów pełnych grzybów, łąk złocistych kaczeńcami, między bijącymi dzwonami kościołów w Sulisławicach i parafialnym kościele z cysterską tradycją w Koprzywnicy. Miejsce to stało się znaczącą częścią historii naszego życia.
Dzięki pracy wielu pokoleń Szkoła przetrwała cały wiek, austriacką władzę i I wojnę światową, II wojnę światową – czas okupacji i front, komunizm i transformację ustrojową państwa oraz wiele reform w oświacie. Obecnie również znajduje się w kolejnej fazie przeobrażeń. Przetrwała, by służyć uczniom, którzy nieustannie niosą ze sobą młodość, radość, nadzieję. Przed Państwem okruchy wspomnień z minionych szkolnych dni, które stały się naszym wspólnym dobrem budowania dla przyszłych pokoleń.
Grażyna Milarska
Mijają lata, życie szkolne toczy się normalnym rytmem, a pracujący tutaj kolejno dyrektorzy i cała kadra pedagogiczna stara się zorganizować proces dydaktyczno-wychowawczy oraz opiekę tak, aby uczniowie mieli solidne podstawy w zakresie wiedzy
i umiejętności, oraz znali zasady i normy współżycia społecznego.
W roku 2011 nad szkołą zawisły czarne chmury, decyzją rady gminy szkoła miała zniknąć z mapy placówek oświatowych. A jednak…
Po wielu przepychankach okoliczni mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.
Z dniem 1 września 2011 roku odbyła się inauguracja roku szkolnego w niepublicznej szkole podstawowej. Szkoła mogła powstać dzięki zaangażowaniu, wsparciu oraz determinacji rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności.
Organem prowadzącym szkołę zostaje początkowo Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Silniejsi Razem,
a w późniejszych latach Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gnieszowice „Sami Swoi”.
Jest to placówka niepubliczna, ale działa na zasadzie publicznej instytucji, tym samym rodzice nie płacą za edukację swoich pociech.
Pani dyrektor Jolanta Struska we współpracy z panią Moniką Ziomkowską nauczycielką matematyki od pierwszych chwil działalności starają się zdobyć fundusze na modernizacje szkoły, aplikując do różnego rodzaju projektów unijnych i rządowych.
W ten sposób udaje się wyremontować i wyposażyć sale lekcyjne, bibliotekę wzbogacić o kilkaset nowych książek, pozyskać fundusze na dodatkowe zajęcia dla uczniów, doposażyć gabinety w sprzęty dydaktyczne,
z pozyskanych środków zakupić nowe meble, sprzęt RTV, gry i zabawki dla dzieci.
Wokół szkoły pojawi się nowe elementy architektury ogrodowej, nasadzenia roślinne i rozplanowanie obszarów zieleni. Teren szkoły jest ogrodzony
i estetycznie zagospodarowany, powstaje plac zabaw
i mini boisko.
Ostatnie lata to okres modernizacji budynku: nowe drzwi, rozpoczęcie przebudowy świetlicy, łazienek
i kuchni. Systematycznie wymieniane są także stoły, ławki, krzesła i biurka. Dysponujemy również nowym sprzętem multimedialnym, Ozobot, photon, dash, mRobot, legoWeDo2, RTV, DVD, aparaty cyfrowe, komputery, tablety, projektory multimedialne, ekrany
i tablica interaktywne, itd.
To wszystko sprawia, że nasza szkoła staje się nowoczesnym, estetycznym miejscem, gdzie przyjemnie można spędzić czas.
Przez kolejne lata nasza placówka prężnie działając, stawia na rozwój i edukację zarówno dzieci jak
i nauczycieli, kolejno powiększając listę członków kadry. Nasza szkoła liczy się z każdym uczniem jako jednostką. Podchodzimy do każdego dziecka indywidualnie i tym samym mamy możliwość odkrycia talentu w każdym
z nich.